Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Honor Magic V Flip 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic V Flip 2
View Offer
Honor Magic V Flip 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | In Flip 2 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, August 21 |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 167.1 x 75.6 x 6.9 mm Folded: 86.2 x 75.6 x 15.5 mm |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Colors | Dawn Purple, Moon Shadow, Titanium Gray, Dreamweaver (Jimmy Choo) |
| Body Material | Aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP58/IP59 dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, HDR, Dolby Vision, BT.2020, 5000 nits (peak) |
| Resolutions | 1232 x 2868 pixels, 21:9 ratio |
| Cover Display | LTPO OLED, 4 inch, 1200 x 1092 pixels, 405 ppi, 120Hz, HDR, Dolby Vision, 3600 nits (peak) |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3″, 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 120˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, (wide), AF LED flash 4K, 1080p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired, 0-100% in 42 min 50W wireless 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (incl. for accessories), compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LDAC |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| USB | Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









