Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
Redmi Note 15R 5G
Offers
-
Redmi Note 15R 5G
View Offer
Redmi Note 15R 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Note 15R |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, August |
| BODY | |
| Dimensions | 8.4mm |
| Weight | 217g |
| Colors | Glacier White, Shadow Black, Quicksand Purple |
| Body Material | Glass front, Plastic Back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP64 dust and water resistance |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | LCD 144Hz, 850 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2392 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88″, 0.61µm 2MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 8 MP, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Silicon-carbon |
| Capacity | 7,000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired 18W reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, LDAC |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1l+B1C) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band , Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Infrared port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








