Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
Samsung Galaxy Tab A11 LTE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Tab A11 LTE
View Offer
Samsung Galaxy Tab A11 LTE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Tab A11 LTE |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, September 25 |
| BODY | |
| Dimensions | 210.9 mm × 124.7 mm |
| Weight | – |
| Colors | Graphite, Silver, Navy |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | IP54 |
| DISPLAY | |
| Size | 8.7 inches |
| Type | TFT LCD, 120Hz |
| Resolutions | 800 x 1340 pixels |
| PPI | 179 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8MP, AF |
| Features | HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Single | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 25W wired |
| wireless charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








