Trending
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Redmi Note 15 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Note 15 5G
View Offer
Redmi Note 15 5G Global Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Note 15 5G Global |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Early January 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm (6.46 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colors | Glacier Blue, Purple, Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68 dust-tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.83 inches |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, PWM, HDR10+, 3200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 385 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/4.4″, 1.0µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| Front | 20 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/4.0″, 0.7µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 5520 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Infrared port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









