Trending
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Redmi Turbo 5 Max
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Turbo 5 Max
View Offer
Redmi Turbo 5 Max Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Turbo 5 Max |
| Status | Rumored / Upcoming |
| Expected Launch | January 2026 |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA / NSA |
| BODY | |
| Dimensions | ~163 × 76 × 8.5 mm |
| Weight | ~220 g |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| Protection | IP68 dust & water resistant |
| DISPLAY | |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | ~6.83 inches |
| Resolution | 1280 × 2772 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, HyperOS |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500s |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-G series |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP (OIS) + 50 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Video | 1080p@30/60fps |
| COMMONS | |
| Loudspeaker | Yes, stereo |
| 3.5mm Jack | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6/6E |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fingerprint | Under-display (optical) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Battery Type | Si/C Li-Ion |
| Battery Capacity | ~9000mAh |
| Charging | 100W fast charging |
| Reverse Charging | Supported |
| MISC | |
| Colors | Black |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









