Trending
- Geek Bar Pulse X 2 50K Disposable Review–Next‑Level Puff Count and Smart Technology
- VOOPOO Drag H40 Pro Pod System Kit Review–Compact Powerhouse with Smart Performance
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced the industry’s first 4K gaming Live screenshots
- The New WIN Turbo phone from Honor has been Officially Announced. It will be Released on May 29th
- The Benchmark scores of Xiaomi 17 Max phone have been revealed: Qualcomm’s 5th-Generation Snapdragon 8 Supreme Edition Chip
- What’s Your Vaping Style? Discover the Perfect Device for You
- What does Your Processor Look Like? A One-Click guide to Checking your Computer’s CPU Model.
- ZYN was popular within the Trump administration, and the FDA simultaneously relaxed the nicotine pouch policy
Redmi K60 16GB RAM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi K60
View Offer -
Redmi K60
View Offer
Redmi K60 16GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | K60 16GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2022 December |
| BODY | |
| Dimensions | 162.8 x 75.4 x 8.6 mm or 8.8 mm |
| Weight | 199 g or 204 g (7.02 oz) |
| Colors | Black, White, Blue, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 526 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2″, 0.7µm, PDAF, OIS 8 MP, 120? (ultrawide), 1/4″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, (wide), 1/3.06″, 1.0µm HDR 1080p@30/60/120fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X2 & 3×2.5 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+ |
| Wireless Charging | Wireless 30W |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









