En İyi Ticari Site Tasarımları: İlham Verici TOP-7 Örnek

0

Okuyucuları çekecek ve ürünlerinizin satılmasına yardımcı olacak bir site mi istiyorsunuz? Şu iki kriteri mutlaka uygulayın: görsel çekicilik ve kolaylık. Günümüzde en iyi web site tasarımları sadelik ve özlülük barındırır. Bu makalede iyi bir tasarımın yapı taşlarından bahsedecek ve ilham verici örnekler paylaşacağız. Makalenin sonunda ise size bir sürprizimiz var: marka sayfanızı oluşturmada yardımcı olacak bir kontrol listesi.

Bir Web Sitesini İyi Tasarlamak için Gerekli 5 Kriter

Sadelik

Gereksiz şeylerden kurturduğunuzdan emin olun. Müşterileriniz, daha ilk birkaç saniyede kim olduğunuzu ve ne sunduğunuzu anlamalıdır. Her bir öğe, hedef kitle için çalışmalıdır. Bu yaklaşım hem satış hem de haber siteleri tarafından uygulanmaktadır. Örneğin Airbnb kiralama kaynağından temel öğe arama çubuğu iken BBC’nin sitesinde her bir blok günlük haberlerden oluşur.

 Kolaylık

Eğer kullanıcılarınız kullanamıyorsa, sayfanızın ne kadar iyi olduğu hiçbir anlam ifade etmez. Basit bir yapı ve minimum tıklamaya ihtiyaç duyulan sade bir gezinme biçimi modern internet kaynakların olmazsa olmaz özelliklerindendir. Müşteriler, yalnızca ürünün fiyatını öğrenebilmek için beş bağlantıya tıklamak zorunda olmamalı ve bir metni okuyabilmek için sayısız banner ve pop-up reklamlarından kurtulmaya çalışmamalıdır. Kullanıcıların rahatı açısından sitenizi mobil uyumlu hale getirmeyi unutmayın.

Renk

Şirketin marka renklerine karşılık gelen ana ve vurgu renkleri için üç veya dört temel renk yeterli olacaktır. “Satın Al” veya “Daha fazlası” butonları gibi tıklanabilir öğeleri vurgulayın. Ayrıca renklerin psikolojik etkilerini dikkate almayı unutmayın: sarı iyimserlik, beyaz saflık ve yeşil ise kendine güvenle ilişkilendirilebilir.

Yazı tipleri ve Grafikler

Çok sayıda yazı tipi kullanmayın, tasarımcılar en fazla iki veya üç yazı tipiyle çalışmanızı önermektedir. Renk şeması ve sayfa stiliyle uyumlu olan şirket logosunu görünür bir yere yerleştirin. Kurumsal tarz üreteci olan Logaster  hizmeti size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu hizmet sayesinde yazı tipi ve renkleri seçerek yalnızca birkaç tıklamayla bir logo oluşturabilirsiniz. 

İçerik

Unutmayın: kullanıcılar okumaz, bilgiyi tarar. Metin kısa, açık ve faydalı olmalıdır. Örneğin, notlarınız için özel bir uygulama olan Evernote uygulamasında olduğu gibi “Notlarınız. Sipariş Edin. Uğraşsız. ”

İlham Verici Tasarımlarıyla 7 Site

Sitenin en iyi kişisel tasarımını oluşturmak için yeni fikirlere mi ihtiyacınız var? Sizler için 7 örneği bir araya getirdik.

 ESPN Sports Programming

Kaynak – https://www.impactbnd.com

“Formula-1” pistinde, boks ringinde veya serbest stil yarışmasında mıyız? Gerçekten de bu Amerikan spor programları kanalı ESPN’nin ana sayfası.

Fotoğraf ve video içeriği bizi anında bir rekabet havasına sokmaktadır. Baskı ve mücadeleyle ilişkilendirilen kırmızı bir çubuk ise ortama daha fazla heyecan katar. Sayfa metinlerle aşırı yüklenmemiş. Tam ekran boyutunda siyah bir arka plan üzerinde şirket logosunu beyaz yazı tipi ile görebiliyoruz. Buna ek olarak alt kısımda spor branşlarının isimlerinin bulunduğu sekiz fotoğraf bloğu bulunmaktadır. Her bir bağlantı, kullanıcıları, daha ayrıntılı bilgiler içeren bir başka bölüme yönlendirir.

Zillow

                                          Kaynak – https://www.impactbnd.com

«Sonunda evdeyim», — Zillow sayfasına girdiğinizde size hissettirdiği tam olarak da budur. Aydınlık pencereler ve rahat bir terası olan geniş bir ev fotoğrafı görmenizle birlikte, eliniz kendiliğinden ekranın ortasında bulunan emlak arama çubuğuna yönelecektir. Slogan sanki size “Hayatınız boyunca aradığınız evi bulmanıza yardımcı olacağız” der gibi.

Arayüz, algılama sürecine müdahale etmemek için basit ve anlaşılır unsurlardan oluşmaktadır. Mavi ve beyaz renk paleti ise, saflık ve güven renkleri olduğundan, bu duyguyu desteklemektedir. Stilize bir ev şeklinde olan Zillow logosu, yine aynı renkler kullanılarak hazırlanmıştır. Renk şeması, gökyüzünü arkasına almış beyaz bir ev fotoğrafıyla da desteklenmiştir.

Apple

Kaynak – https://www.awwwards.com

Apple web sitesi minimalizm, ferahlık ve beyazın baskınlığı ile birlikte bizi şirketin fiziki mağazalarından birine götürüyormuş gibi. Gördüğümüz ilk şey, beyaz bir arka plan üzerinde duran iPhone XR Apple Watch Series 4 ve diğerlerinden oluşan büyük bir ürün fotoğrafı oluyor.

Tüm Apple ürünleri gibi site de kendine güven ve durum üzerinde tam kontrol sahibi olma hisleri uyandırıyor. Pop-up, yanıp sönen metin veya aniden çalışmaya başlayan videolar bulunmaz. Detaylı özellikleri okumak veya ürün satın almak için mavi butonlara tıklamalı ve uygun bölümlere gitmelisiniz. Ayrıca ana sayfanın üst kısmında ürün kategorilerinden oluşan kısa bir menü ve arama çubuğu bulunmaktadır.

Crypton.trading

Kaynak – https://www.awwwards.com

Daha önce bir robotla konuştunuz mu? Kripto para alışveriş sitesinde Crypton adı verilen bir robot “yaşar”.

Crypton, siyah bir ekran üzerine yazılar yazarak kullanıcıları karşılar ve kim olduğunu açıklar. Sayfayı aşağı kaydırdıkça infografikler ortaya çıkar. Robot, işaret ve sembollerden oluşan anlaşılır animasyon yardımıyla işinin ilkelerinden bahseder. Neredeyse size bir kahve ikram edip ailesinden bahsedecekmiş hissi yaratır. Ticaretin nüanslarıyla ilgilenmeye nasıl direnebilirsiniz?

Revols

Kaynak – CSS Design Awards

Markanın filozofisi, sade ve açık bir web sitesi tasarımıyla iletilmektedir. Kulaklık fotoğrafının boyutu, ilk ekranın tamamını kaplar ve hemen altında sunulan faydaların kısa bir açıklamasıyla çalışma prensiplerini açıklayan bir video yer alır. Marka sahiplerinin sizden hiçbir şey saklamadıkları hissine kapılıp markaya güvenmeye başlıyorsunuz.

Sayfa, sakinleştirici gri ve beyaz renklerde oluşturulmuştur. Satın alım ve ürünün sağladığı faydalar ile bağlantılı her şey mavi ile vurgulanmıştır. Genel tarz, kulaklıklardan yapılma beyaz bir logo ile desteklenmektedir.

Fiftythree Pencil

Kaynak – SiteInspire

Ana sayfada minimum miktarda bilgi bulunmasına karşın her öğe hedef kitle için çalışır. Yaratıcı kişiler evdeymiş gibi hisseder: buyrun masanız, benzer ilgi alanlarına sahip olduğunuz, iPad ve tabi ki bir fincan kahve ile çizim yapan kişilere ait bir şirket. Slogan ise tamamlayıcı bir yapıya sahiptir: “Geleceğin yaratıcıları için gerekli araçlar.”

Başlık fotoğrafının altında, şirketin ürünlerinin bulunduğu iki blok bulunmaktadır: Kağıt (çizim uygulaması) ve Yapışkan (sunum hazırlama aracı). Bu bölümlere gittiğinizde detaylı bir açıklama açılmakta böylece aşırı yükleme etkisi ana sayfada karşımıza çıkmamaktadır.

Boosted

                                                      Kaynak – Awwwards

Sitenin “sırrı”, elektrikli kaykay ve scooter üreticisi olan marka sahibinin dinamiklerini yansıtan resimlerden oluşmasında saklıdır. İlk ekranın tamamı şirket ürünlerinin değişen fotoğraf ve videoları tarafından işgal edilmiştir. Rüzgarın saçlarınızda dolaştığını ve canlı sokaklarda arkadaşlarınızla scooter yarışı yaptığınızı hissedebilirsiniz. Elbette ki herkes hemen turuncu “Satın Al” butonuna basmaya can atmaktadır.

Sayfanın üst kısmında kolay gezinme özelliğine sahip kısa bir menü bulunmaktadır. Ürünlerin avantajları farklı bir bölümde büyük parlak fotobloklar üzerinde kısa metin şeklinde ayrı açıklanmıştır.

Sonuç

İşletme sayfası tasarımının ana kurallarını özetleyelim. Bu kurallar çekici görünüm ve kullanıcılara sunulan rahatlıktır. Minimalizm ve kısalığın trend olduğunu unutmayın. Rahat gezinmeye özen gösterin, siteyi gereksiz bilgilerle ve pop-up veya animasyonlar gibi rahatsız edici öğelerle doldurmayın. Hiçbir şeyi gözden kaçırmamanız için size özel bir kontrol listesi hazırladık.

Kontrol listesi: Teknik Web Sitesi Tasarımı Nasıl Oluşturulur

  • hedef kitleyi belirleyin: tüm tasarım öğeleri buna bağlıdır;
  • renk şeması, yazı tipi ve grafik öğeler seçin;
  • yüksek kaliteli fotoğraf ve videolar ekleyin;
  • kısa ve anlaşılır metinler yazın;
  • rahat bir gezinme sağlayın;
  • eylem çağrısı gönderin;
  • sitenizi mobil cihazlara uyumlu hale getirin.

Başlık: Daha İyi bir Web Site Tasarımı Nasıl Oluşturulur: İpuçları ve Örnekler

Açıklama: En iyi web site tasarımları hangi öğeleri içerir ve hangi siteler örnek alınabilir

Share.

Leave A Reply