Trending
- What to Do When There is Insufficient Memory: A Guide to Freeing Up Space
- The Key Specs of OPPO Pad Mini have been Revealed
- iPhone 18 Pro launches in three colors: price remains unchanged
- REDMI K Pad 2 configuration announced: Kirin 9500 + 8.8-inch 165Hz high refresh rate screen
- Qualcomm Snapdragon 8E6 is ready to launch: Xiaomi 18 series makes the debut
- OXVA XLIM Go Lite Review: The Best Value Entry-Level Pod?
- LYZRC L200 MAX RC Quadcopter Review: The Ultimate 5G FPV Drone with 2.7K Dual Camera and Advanced Features
- Wltoys 6408 RC Truck Review: The Ultimate 1/64 Scale Remote Control Tractor Trailer for Fun and Adventure
Apple iPhone 17 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple iPhone 17 Pro
View Offer
Apple iPhone 17 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 17 Pro |
| Status | Coming soon |
| Released | 2025, September |
| BODY | |
| Dimensions | 146.6 x 70.6 x 8.3 mm |
| Weight | 182 g (6.60 oz) |
| Colors | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
| Material | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), titanium frame (grade 5) |
| SIMs | Nano-SIM and eSIM – International Dual eSIM with multiple numbers – USA Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) – China |
| Water/Dust | IP69 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.2 inches |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM) |
| Resolutions | 1179 x 2556 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 471 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ceramic Shield glass Always-On display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – A3102 SA/NSA/Sub6 – A3104 |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120? (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Videos | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, Cinematic mode (4K@24/30fps), 3D (spatial) video, stereo sound rec. |
| Front Dual | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6″, PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Cinematic mode (4K@24/30fps) 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | iOS 19 |
| Chipset | Apple A19 Pro (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x + 4x) |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3965 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | Up to 17 h (multimedia) |
| Charging | Wired, 50% in 30 min (advertised) 20W wireless (MagSafe) 7.5W wireless (Qi) |
| Wireless Charging | Qi magnetic fast wireless charging 7.5W |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband 2 (UWB) support Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.0, DisplayPort |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








