Trending
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
- Which Casino Games You Should Play?
- Bensink Rotary Power Broom: The Ultimate Gas-Powered Cleaning Solution
- How to Keep Your Rummy Skills Sharp
- The Future of MMJ in Oklahoma: What’s Next for the State’s Economy?
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
Asus ROG Phone 4 Strix
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Asus ROG Phone 4 Strix
View Offer -
Asus ROG Phone 4 Strix
View Offer -
Asus ROG Phone 4 Strix
View Offer
Asus ROG Phone 4 Strix Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Phone 4 Strix |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 391 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 4.0 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 125?, 11mm (ultrawide) 5 MP, f/2.0, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Front | 24 MP, f/2.0, 27mm (wide), 0.9µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, ROG UI |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.09 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 30W Quick Charge 4.0 |
| WirelessCharging | Reverse charging 10W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









