Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Asus ROG Phone 4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ASUS ROG PHONE 4
View Offer -
ASUS ROG PHONE 4
View Offer -
ASUS ROG PHONE 4
View Offer
Asus ROG Phone 4 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Phone 4 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | 171 x 78 x 9.9 mm (6.73 x 3.07 x 0.39 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Colors | Matte Black, Glossy Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 391 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ 144Hz refresh rate 650 nits max. brightness (advertised) |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 – A version HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – B version |
| 4G | L1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 – A version 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 – B version |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 28, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA – A version 41, 77, 78, 79 SA/NSA – B version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G 4.4 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 125?, 11mm (ultrawide) 5 MP, f/2.0, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Front | 24 MP, f/2.0, 27mm (wide), 0.9µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, ROG UI |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.09 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 65 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 30W Quick Charge 4.0, 3.0 |
| WirelessCharging | Reverse charging 10W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| USB | Two (side 3.1, bottom 2.0) Type-C 1.0 reversible connector; accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








