Trending
- It was revealed that Samsung made its first launch of the Galaxy Z Fold Wide (a wide-format folding phone) in London in July
- The new MagicPad 3 Pro 12.3 Tablet is Officially Unveiled: Featuring 5280Hz Ultra-high-frequency PWM Dimming and Ultra-narrow Bezels
- Mastering Stealth Vaping: Pro Tips & Techniques
- Rock Me VC BAR 50K Disposable Vape Review-Long‑Lasting Performance in a Sleek Disposable Device
- Myle Pod Box 35K Disposable Vape Kit Review-Long‑Lasting Vaping with Powerful Performance
- How about Ultrabook-battery net Data Center
- Dubai’s Luxury Property Market: A Haven for High-Net-Worth Individuals
- Debunking Ineffective Diets: Low Carb and Paleo Nutrition Under the Spotlight
Asus ROG Phone 8 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ROG Phone 8 Pro
View Offer -
ROG Phone 8 Pro
View Offer
Asus ROG Phone 8 Pro 24GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Phone 8 Pro 24GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, January |
| BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 76.8 x 8.9 mm (6.45 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Colors | Phantom Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) 341 Mini-LED programmable matrix (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+, 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 Always-On display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 – International HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 – International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 – USA |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – International 1, 2 , 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 29, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – USA |
| Speed | HSPA, LTE-A (Up to 7CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, gimbal OIS 32 MP, f/2.4, (telephoto), 1/3.2″, 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Front | 32 MP, f/2.5, 29mm (wide), 1/3.2″, 0.7µm Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 24GB |
| Storage | 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 65W wired, PD3.0, PPS, QC5, 100% in 39 min – International 30W wired, PD3.0, PPS – India 15W wireless (Qi) 10W reverse wired |
| wireless charging | 15W wireless (Qi) |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| USB | USB Type-C (side), DisplayPort 1.4; USB Type-C (bottom), OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








