Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Black Shark 4S Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Black Shark 4S Pro
View Offer -
Black Shark 4S Pro
View Offer -
Black Shark 4S Pro
View Offer
Xiaomi Black Shark 4S Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Black Shark 4S Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 76.4 x 9.9 mm |
| Weight | 220 g |
| Colors | Black, Dark Blue, Silver |
| BodyMaterial | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | Super AMOLED, 144Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Triple Rear | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps; HDR10+ |
| Front | 20 MP, f/2.5, (wide), 0.8µm HDR HDR |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








