Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Doogee S130
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee S130
View Offer
Doogee S130 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S130 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, August |
| BODY | |
| Dimensions | 178.5 x 83.1 x 17.9 mm (7.03 x 3.27 x 0.70 in) |
| Weight | 390 g |
| Colors | Knight Black, Moonlight Silver, Sunshine Gold |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights 2 MP, f/2.2, 130 (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080/720p@30fps, |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8″, 0.8µm 1440p, 1080p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10800 m Ah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 66W wired |
| Wireless Charging | 15W wireless |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









