Trending
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
Doogee S98 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee S98 Ultra
View Offer
Doogee S98 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S98 Ultra |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2022, June |
| BODY | |
| Dimensions | 170.2 x 83.6 x 16.2 mm |
| Weight | 373.7 g |
| Colors | Orange Tiger, Red Lava, and Silver black |
| Body Material | Metal Back, Front Glass |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | IPS LCD Capacitive touchscreen |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm, 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 130?, 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.8, 2 MP, f/2.8 |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Helio G96 |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (in-screen), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









