Trending
- What Amount of e-Liquid is Lethal to a Human?
- VOOPOO’s ARGUS G4 & ARGUS G4 mini: One Cartridge, Triple Vibes
- What to do if the flashlight on my vivo phone doesn’t work? Suggestions for repairing the flash malfunction.
- Rendering images of the Samsung Galaxy S26 FE phone have been Released, and it is expected to be launched in October
- Honor WIN Turbo is equipped with a 10,000mAh super-large battery: it can run games continuously for 14 hours without interruption.
- Huawei Nova 16 series of mobile phones have been showcased on the official website
- The Flagship Tablet Huawei MatePad Pro Max has been Officially Announced
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
Honor Magic V2 Flip
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic V2 Flip
View Offer
Honor Magic V2 Flip Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Magic V2 Flip |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, August |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | black, pearl white, lavender |
| Body Material | Glass front, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP58/IP59 dust protected and water resistant Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 5000 nits (peak) |
| Resolutions | 2172 x 2352 pixels (~403 ppi density) Cover display: 4.0-inch OLED |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Honor Super Armored Inner Screen |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps (10-bit), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+, OIS |
| Front Dual | 20 MP, f/2.2, 90˚, (wide) Cover camera: 20 MP, f/2.2, 90˚, (wide) HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5370 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired 50W wireless 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers No 3.5mm Jack 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Circle to Search |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









