Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Honor Magic8 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic8 Pro
View Offer
Honor Magic8 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Magic 8 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, March |
| BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 77.5 x 8.9 mm (6.44 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight | 229 g (8.07 oz) |
| Colors | Midnight Black, Frost White, Azure Blue, Sunrise Gold |
| Body Material | Glass front (Rhino Glass), glass back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR, 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Resolutions | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/1.5, 23mm (wide), 1/1.1″, 1.4µm, dual pixel PDAF, Laser AF, OIS 64 MP, f/2.6, 90mm (periscope telephoto), 1/1.3″, PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.5″, dual pixel PDAF |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.93″, 0.6µm, AF TOF 3D, (depth/biometrics sensor) 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8950 Snapdragon 8 Ultra (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×4.5 GHz Cortex-X4 Prime + 4×3.7 GHz Cortex-A715 + 3×3.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 16GB / 18GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 120W wired |
| WirelessCharging | 100W wireless 15W Reverse wireless 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm jack NO 24-bit audio stereo recoeding |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum Emergency SOS via satellite (messages and calls) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









