Trending
- DOOGEE Tab E3 Max 14 Tablet PC Review: Big Screen, Smart Performance
- DOOGEE V Max 2 Pro Review: Rugged Durability Meets High Performance
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
Honor MagicPad 3 Pro 12.3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor MagicPad 3 Pro 12.3
View Offer
Honor MagicPad 3 Pro 12.3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | MagicPad 3 Pro 12.3 |
| Status | Available |
| Released | Released 2026, April 28 |
| BODY | |
| Dimensions | 273.4 x 178.8 x 4.8 mm (10.76 x 7.04 x 0.19 in) |
| Weight | 450 g (0.99 lb) |
| Colors | Gray, White |
| Material | – |
| SIMs | No |
| Water/Dust | Stylus support (2ms) |
| DISPLAY | |
| Size | 12.3 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 165Hz, 5280Hz PWM, HDR Vivid, 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 1920 x 3000 pixels |
| PPI | 290 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| CAMERA | |
| Rear | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 9 MP, f/2.2 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 10100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired |
| Wireless Charging | 27W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (8 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LDAC |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 3.2, Display Port 1.2, OTG, accessory connector pins |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









