Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Honor Pad 10
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Pad 10
View Offer -
Honor Pad 10
View Offer
Honor Pad 10 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Pad 10 |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 278.5 x 174.1 x 6.9 mm (10.96 x 6.85 x 0.27 in) |
| Weight | 520 g (1.15 lb) |
| Colors | Dark Blue, Gold, Mint |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.1 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 350 nits (typ) |
| Resolutions | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| PPI | 209 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Main | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 688 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7550 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging 30W Reverse charging 15W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (8 speakers) 3.5 mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Unspecified |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









