Trending
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
- Discovering Hidden Gems: The Unexpected Benefits of Independent Living for Seniors
- How to Evaluate an NFT Project for high growth rate
Honor V Purse 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor V Purse 2
View Offer
Honor V Purse 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | V Purse 2 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, September |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 156.5 x 135.6 x 4.3 mm Folded: 156.5 x 74.7 x 8.6 mm |
| Weight | 202 g (7.55 oz) |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 7.8 inches |
| Type | Foldable OLED, 1B colors, 90Hz, 1600 nits (peak) |
| Resolutions | 2016 x 2348 pixels Cover display: OLED, 6.6 inches, 1088 x 2348 pixels, 1B colors, 90Hz, 1600 nits (peak) |
| PPI | 429 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.9, (wide), PDAF 12 MP, f/2.2, 120? (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Dual | 16 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 720 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired |
| Wireless Charging | 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers, IMAX Enhanced certified No 3.5mm Jack, 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apt-X HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









