Trending
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Why does the newly bought computer become more and more sluggish the more it is used?
- How to Fix Laptop Charging Issue: Step-by-Step Guide
- What are the merits and demerits of bitcoin you can check?
Honor X80i
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor X80i
View Offer
Honor X80i Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | X70i |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, April 25 |
| BODY | |
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm |
| Weight | 185 grams |
| Colors | Black, White, Pink, Green |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets), Drop resistant up to 1.8m |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Resolutions | 1200 x 2600 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 434 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front, aluminum frame, glass back |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.5 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 35W Fast charging |
| Wireless Charging | 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | – |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









