Trending
- iQOO Pad6 Pro Tablet Released: 5th generation Snapdragon 8 supreme edition+4K gaming screen
- iQOO 15T smartphone Released: MediaTek 9500 Monster chip + 8000mAh battery
- Yesido EC29 25W Electric Coffee Grinder Review: Fresh Coffee Anytime, Anywhere
- MJX HYPER GO 16218 RC Car Review: High-Speed Thrills in Full Proportional Control
- GGIRC G101 RC Quadcopter Review at $39.99: Cutting-Edge Aerial Performance in a Foldable Design
- QCY N20 TWS Bluetooth V6.0 Earphones Review: High-Fidelity Sound Meets Smart Convenience
- NEXA FLEX 40000 VS IPLAY ENGINE 45000 Quick Comparison
- JNR Lila Kiss⁺ 46K+ Puffs Refillable Vape Kit Review: Redefining Long-Lasting Vaping
HOTWAV R6 Ultra Tablet PC
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
HOTWAV R6 Ultra Tablet PC
$279.99
View Offer
| Basic | |
| Model | HOTWAV R6 Ultra |
| CPU | Mediatek Helio P60 |
| GPU | ARM Mali-G72MP3 |
| Core | Octa Core |
| System | Android 13 |
| Language | Multi-language |
| RAM | 16GB(8+8) |
| ROM | 256GB |
| Screen | 10.4 Inch IPS In-cell Capacitive Screen |
| Resolution | 2000*1200 |
| Camera | Front is 16.0MP Rear is 16MP camera |
| Battery | 15600mAH |
| Weight | 950g |
| Size | 252.5*168.5*15.5mm |
| Function | |
| WIFI | 2.4G 802.11b/g/n,5G 802.11a/n |
| bluetooth | 5.0 |
| Face Unlock | Support |
| OTG | Support |
| GPS | Support GPS+BEIDOU+GLONASS |
| G-sensor | Support |
| 4G | Support |
| Frequency | 2G :B2/B3/B5/B8 3G :B34/B39/B1/B2/B4/B5/B8/BC0 4G:B38/B39/B40/B41/B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/ B20/B25/B26/B28A/B28B/B66 |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Audio | MP3/WMA/WAV/AAC/FLAC/APE |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | MPEG4/H.264/HEVC 1080P |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x Type C port |
| 1 x Nano SIM Card slot | |
| 1 x Micro SD slot/Nano SIM Card slot (Maximum support 2TB) | |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x HOTWAV R6 Ultra Tablet PC |
| 1 x Charger(20W) | |
| 1 x Adapter (the adapter depends on the country of the buyer) | |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









