Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Huawei Hi Nova 12z
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Hi Nova 12z
View Offer
Huawei Hi Nova 12z Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | HI Nova 12z |
| Status | Available |
| Released | 2025, February 23 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Yaokin Black |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | Splash, water and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED, 10.7B colors, HDR, 120Hz |
| Resolutions | 1080 × 2400 pixels |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Main Dual | 108MP (f/1.9), (wide), PDAF 2MP, f/2.4, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front Single | 32 MP, f/2.45 (ultrawide), AF AI beauty enhancements, gesture-based 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | – |
| CPU | Octa-core |
| GPU | – |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh, non-removable |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired 5W reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum BDS Satellite Calling and Message Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









