Trending
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
Huawei MatePad Pro 13.2 512GB ROM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei MatePad Pro 13.2 512GB ROM
View Offer
Huawei MatePad Pro 13.2 512GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | MatePad Pro 13.2 512GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 289.1 x 196.1 x 5.5 mm (11.38 x 7.72 x 0.22 in) |
| Weight | 580 g (1.28 lb) |
| Colors | Black, White, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM (GOT-AL09, GOT-AL19) |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 13.2 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 2880 x 1920 pixels, 3:2 ratio |
| PPI | 262 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.2 TOF 3D, (depth/biometrics sensor) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 4.0 |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.62 GHz Cortex-A720 & 3×2.15 GHz Cortex-A720 & 4×1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 GPU |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 15W wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (6 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C, magnetic accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









