Trending
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Huawei P10 Plus
-
Processor
Kirin 960 Octa core -
RAM
4 GB/6GB -
Storage
64GB/128GB -
Display
5.5 inches 1440 x 2560 pixels IPS-NEO LCD capacitive touchscreen -
Camera
Dual 20 MP + 12 MP, f/1.8 BACK, 8 MP, f/1.9 Front -
Operating System
Android OS, v7.0 (Nougat)
Offers
-
Huawei P10 Plus 4GB+64GB
$660.99
View Offer -
Huawei P10 Plus Dual Camera Smartphone
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Huawei P10 Plus |
| Status | Not Available |
Hardware
| CPU | Kirin 960 Octa core |
| RAM | 4 GB/6GB |
| ROM | 64GB/128GB |
| External Memory | 256 GB |
Display
| Screen type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen size | 5.5 inches |
| Screen resolution | 1440 x 2560 pixels |
Camera
| Camera type | Triple |
| Back camera | Dual 20 MP + 12 MP, f/1.8 |
| Front camera | 8 MP, f/1.9 |
| Auto Focus | yes |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B5/B8 |
| 3G | WCDMA B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 TD-SCDMA: TD-SCDMA B34/B39 |
| 4G | FDD-LTE Band1/2/3/4/5/6/7/8/12/17/18/19/20/26 TDD/TD-LTE: TD-LTE B38/B39/B40 |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | Bluetooth V4.2 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Bluetooth,Browser,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,Gravity Sensing,Light Sensing,Proximity Sensing,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3750 mAh battery |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 153.5 x 74.2 x 7 mm (6.04 x 2.92 x 0.28 in) |
| Product weight | 165 g (5.82 oz) |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









