Trending
- Lenovo ZEROSERES Y900 Series is Released: 10,000mAh battery + flagship chip, starting from 2,699 yuan
- Lenovo’s “Legion Y7000X” AI slim and lightweight Gaming Laptop is Released Starting from 8,999 yuan
- Lenovo ZEROS 70 Pro, the new generation of Lenovo ZEROS mobile phone, has been Released
- Microsoft officially releases Surface Pro 12: Returning to the original Intel processor
- Google Releases Wear OS 7: Smartwatch battery life is improved by up to 10%, and a new Gemini intelligent interface is added
- HAILESI S135 13.5-Inch Portable Monitor Review: High-Definition Display Anywhere You Go
- LYZRC N602 WiFi FPV RC Drone Review: Your Pocket-Sized Aerial Adventure
- FMS FCX18S RC Truck Review: Power, Precision, and Off-Road Adventure in One
Huawei Honor 9
-
Processor
Kirin 960 Octa core processor -
RAM
4GB/6GB -
Storage
64GB/128GB -
Display
5.15 inch 1080P screen -
Camera
20MP and 12MP Dual rear camera, 8MP front camera -
Operating System
EMUI 5.1 OS based on Android 7.0 Nougat OS
Offers
-
Huawei Honor 9
View Offer -
Huawei Honor 9
View Offer -
Huawei Honor 9
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Huawei Honor 9 |
Hardware
| CPU | Kirin 960 Octa core processor |
| RAM | 4GB/6GB |
| ROM | 64GB/128GB |
| External Memory | 256 GB |
Display
| Screen type | touchscreen display |
| Screen size | 5.15 inch |
| Screen resolution | 1920&1080 pixels |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 20MP and 12MP |
| Front camera | 8 MP front facing camera |
| Auto Focus | yes |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 850/900/1700/1900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 1700/1800/2100/2600MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 Nougat OS |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.2 |
| Sensor | Fingerprint, Accelerometer, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,GPS,NFC,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3,200mAh |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
| Product size | 147.3 x 70.9 x 7.5 mm |
| Product weight | 155 g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









