Trending
- DOOGEE Tab E3 Max 14 Tablet PC Review: Big Screen, Smart Performance
- DOOGEE V Max 2 Pro Review: Rugged Durability Meets High Performance
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
Huawei MatePad SE 11
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei MatePad SE 11 Tablet PC
View Offer -
Huawei MatePad SE 11 Tablet PC
View Offer -
Huawei MatePad SE 11 Tablet PC
View Offer
Huawei MatePad SE 11 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | MatePad SE 2 |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | 252.3 x 163.8 x 6.9 mm (9.93 x 6.45 x 0.27 in) |
| Weight | 475 g (1.05 lb) |
| Colors | Nebula Gray, Crystal Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 206 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 8MP, f/2.0, AF |
| Features | Panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP, f/2.2 720p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
| 64GB / 128GB | |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7700 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Reverse charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









