Trending
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
Huawei Nova 14 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Nova 14 Lite
View Offer
Huawei Nova 14 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 14 Lite |
| Status | Coming soon |
| Released | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 161.3 x 75 x 6.9 mm |
| Weight | 172 g (5.93 oz) |
| Colors | Black, Blue, White |
| Material | – |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | OLED, 1B colors, HDR, 165Hz |
| Resolutions | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Kunlun Glass 4 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 60 MP, f/1.9, (wide), PDAF, Laser AF 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, 720p@960fps |
| Front | 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultrawide) HDR, panorama 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 6.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired, 3-60% in 31 min (advertised) 5W reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









