Trending
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
- Which Casino Games You Should Play?
- Bensink Rotary Power Broom: The Ultimate Gas-Powered Cleaning Solution
- How to Keep Your Rummy Skills Sharp
- The Future of MMJ in Oklahoma: What’s Next for the State’s Economy?
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
Huawei Nova 14i
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Nova 14i
View Offer
Huawei Nova 14i Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | New 14i |
| Status | Coming Soon |
| Released | 2026, January |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 74.7 x 8.4 mm (6.43 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Blue, White, Green |
| Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2388 pixels |
| PPI | 391 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Kunlun Glass 4 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 12 MP, f/1.8, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | EMUI 15, no Google Play Services |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 50W wired, 3-62% in 30 min |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









