Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Huawei P30 Lite
-
Processor
Octa-core Hisilicon Kirin 659 processor -
RAM
6GB -
Storage
128GB -
Display
6 inches (1080×2340), water drop screen -
Camera
rear 40MP + 20MP + 5MP three shots, 24MP AI forward shots, -
Operating System
Android OS v9.0
Offers
-
Huawei P30 lite
View Offer -
Huawei P30 lite
View Offer -
Huawei P30 lite
View Offer -
Huawei P30 lite
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Huawei P30 lite |
Hardware
| CPU | Octa-core Hisilicon Kirin 659 processor |
| RAM | 6GB |
| ROM | 128GB |
| External Memory | non |
Display
| Screen type | water drop screen |
| Screen size | 6 inches |
| Screen resolution | 1080×2340 |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | rear 40MP + 20MP + 5MP three shots, |
| Front camera | 24MP AI forward shots, |
Network
| 2G | GSM/ HSPA/ LTE |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 4G | LTE |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android OS v9.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.2 |
| Sensor | Accelerometer,E-Compass,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,MP3,MP4,People,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3200mAh |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









