Trending
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
Huawei P50 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei P50 Lite
View Offer -
Huawei P50 Lite
View Offer -
Huawei P50 Lite
View Offer -
Huawei P50 Lite
View Offer
Huawei P50 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | P50 Lite |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, September |
| BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 76.3 x 8.7 mm (6.27 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Colors | Black, Emerald Green, Light Pink/Blue |
| Body Material | Front glass, aluminum body |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.4 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2310 pixels |
| PPI | 398 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Front | 16 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.6 GHz Cortex-A76 & 2×1.92 GHz Cortex-A76 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 40W (70% in 30 min) |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 15W |
| COMMONS | |
| Sound | Dolby Atmos sound, Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









