Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Lenovo Tab M11 (2023) tablet
Offers
-
Lenovo Tab M11 (2023) tablet
View Offer
Lenovo Tab M11 (2023) Specs
| Display | 10.95″ LCD, 1920 x 1200 resolution, 400 nits brightness |
| Chipset | MediaTek Helio G88 |
| RAM | 4GB or 8GB |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Expandable Storage | Up to 1TB microSD card |
| Rear Camera | 8MP or 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Battery | 7,040mAh, 10 hours video playback |
| Charging | 5V/2A fast charging |
| Speakers | 4 speakers with Dolby Atmos |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, GPS, USB-C |
| Software | Android 13 upgradable to Android 15 |
| Security | Face unlock |
| Dimensions | 166 x 255 x 7.5mm |
| Weight | ~465g |
| Colors | Luna Grey, Seafoam Green |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









