Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Meizu A5
-
Processor
MT6737 Quad core 1.3GHz -
RAM
2GB -
Storage
16GB -
Display
5 inch 720P screen -
Camera
5MP front 8MP back camera -
Operating System
Flyme 6 OS
Offers
-
Meizu A5
View Offer -
Meizu A5
View Offer -
Meizu A5
View Offer -
Meizu A5
View Offer -
Meizu A5
View Offer -
Meizu A5
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Meizu A5 |
Hardware
| CPU | MT6737 Quad core 1.3GHz |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
Display
| Screen type | Capacitive screen |
| Screen size | 5 inch |
| Screen resolution | 720P screen |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 8MP back camera |
| Front camera | 5MP front |
Network
| 2G | 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz GSM |
| 3G | 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz HSDPA, Speed: 21 Mbps (HSDPA), 5.76 Mbps (HSUPA) |
| 4G | 800 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 MHz LTE, Speed |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Flyme 6 OS |
Other Features
| I/O Interface | Micro USB 2.0 |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Sensor | Accelerometer, Proximity |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3060mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









