Trending
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
- The New iQOO 15T has been Officially Announced to be Equipped with the Self-Developed Gaming Chip Q3
- NovuLife 4000mAh USB Rechargeable Circulation Fan Review-Stay Cool Anywhere
- L19 4K Touch Screen Action Camera Review-Capture Every Adventure
- QCY HT19 MeloBuds N60 Earbuds Review-Experience Immersive Sound
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
Meizu Note 16 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Meizu Note 16 Pro
View Offer
Meizu Note 16 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Meizu |
| Model | Note 16 Pro |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, May 13 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 76.2 x 8.4 mm (6.45 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 197.5 g (6.98 oz) |
| Colors | Gray, Blue, White |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP66/IP68 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 440 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | Yes |
| Front | 8MP, f/2.1 HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Flyme 2 |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.5 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired, QC4+, PD3.0, PPS |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO, QZSS, GLONASS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 /b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









