Trending
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- Elf Bar Elfa Pro Prefilled Pod Vape Review at £5.49: Simple, Flavorful & Everyday‑Ready
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- How to Clear up Insufficient Memory on a Mobile Phone?
- Mobile Gambling: Best Phones for Online Gaming Ranked
- What Should I do if I Lose My Android Phone? How to Conduct Positioning and Remote Control
- What are the Best Websites for College Students
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
Meizu Note 22 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Meizu Note 22 Pro
View Offer
Meizu Note 22 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Meizu |
| Model | Note 22 Pro |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, May 20 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 76.2 x 8.4 mm (6.45 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 197.5 g (6.98 oz) |
| Colors | Lake Glide, Cloud White, Star Ash |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP66/IP68 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 440 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide) 2MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | Yes |
| Front | 8 MP, f/2.1 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Flyme 2 |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.5 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired, QC4+, PD3.0, PPS, 50% in 22 min |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO, QZSS, GLONASS |
| USB | USB Type-C, 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 /b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









