Trending
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
- What to Do If You Forget Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The Configuration of Honor 20 Pro has been Revealed: Snapdragon 7 Gen 3 Chip, 10100mAh Battery
- BlitzWolf BW-V12 Smart AI Projector Review: Transform Your Home Entertainment
- HAILESI S123E Gaming Display Review: Elevate Your Portable Gaming Experience
- MESWAO B1 Tablet PC Review: Power, Performance, and Portability in One Device
- VAPORESSO Unveils XROS 6: Redefining MTL Efficiency with Industry-First 60-Second Smart Prime Technology
- NEXA Ultra vs Beri Cliq: Which Disposable Vape Offers Better Value?
Motorola Defy 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Defy 3
View Offer -
Motorola Defy 3
View Offer -
Motorola Razr Plus 2023
View Offer
Motorola Defy 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Defy 3 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 171 x 80 x 11.9 mm (6.73 x 3.15 x 0.47 in) |
| Weight | 268 g (9.45 oz) |
| Colors | Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic back, aluminum frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust/water resistant (up to 5m for 35 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 400 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | 2, 5, 23, 25, 26, 28, 38, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 255, 256 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Dual | 8 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 990 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 15W wireless |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loud Speakers Yes 3.5mm Audio Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









