Trending
- Elux CyberOver 6K Vape at £5.99: The Ultimate Disposable Vaping Experience
- What You Need to Know About Playing Bingo Games?
- Virtual Pilots: A Real-World Application Of VR Headsets
- 7 Ways Technology Can Improve Your Business Efficiency
- Maximizing Your Bets: Strategies and Tips for Successful Online Betting
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- What are Slow Extinction of Laptops and the Evolution of Tablets
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
Nokia X60
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nokia X60
View Offer -
Nokia X60
View Offer
Nokia X60 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Nokia |
| Model | X60 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, Dercember |
| BODY | |
| Dimensions | 161 x 76 x 8.7 mm (6.34 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Colors | Polar Night, Dusk |
| Body Material | – |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 393 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 13, 28, 66 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 108 MP, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 775 (5nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Cortex-A73 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Normal charging 22.5W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








