Trending
- Best AI Face Swap Video Tools in 2026: Quick Answer
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
Nokia G20
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nokia G20
View Offer -
Nokia G20
View Offer -
Nokia G20
View Offer -
Nokia G20
View Offer -
Nokia G20
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.38 inches |
| Resolution | 720 x 1560 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32/64 GB |
| RAM | 3/4 GB |
Camera
| Primary camera | 48 MP 5 MP 2 MP 2 MP |
| Secondary camera | 16 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charging | Charging 10W |
More
| Made by | Finland |
| Color | Blue, Purple |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









