Trending
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- Elf Bar Elfa Pro Prefilled Pod Vape Review at £5.49: Simple, Flavorful & Everyday‑Ready
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- How to Clear up Insufficient Memory on a Mobile Phone?
- Mobile Gambling: Best Phones for Online Gaming Ranked
- What Should I do if I Lose My Android Phone? How to Conduct Positioning and Remote Control
- What are the Best Websites for College Students
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
Oppo Pad 5
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Oppo Pad 5
View Offer
Oppo Pad 5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Pad 5 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, October 16 |
| BODY | |
| Dimensions | 266.9 x 193.4 x 6 mm (10.51 x 7.61 x 0.24 in) |
| Weight | 675 g (1.49 lb) |
| Colors | Gray, Silver, Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.1 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, 600 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Resolutions | 2120 x 3000 pixels |
| PPI | 304 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Front | 8 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.63 GHz Cortex-X925 & 3×3.3 GHz Cortex-X4 & 4×2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortal-G925 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB 128GB UFS 3.1 256/512GB UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10420 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, 67W UFCS, 55W PPS, 18W PD |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









