Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Oukitel K11 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel K11 Pro
View Offer
Oukitel K11 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | K11 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black |
| Body Material | Plastic |
| SIMs | Dual SIM |
| DISPLAY | |
| Size | 6.95 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1640 Pixels, ratio 20.5:9, 254 Pixels per inch |
| PPI | 350 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 13 Mega-pixel, wide, f/2.0 5 Mega-pixel, ultra-wide, f/2.2 aperture 2 Mega pixels, macro, f / 2.4 lens 0.08 Mega-pixel, f/3.0 . aperture |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 Mega pixel, lens aperture f/2.0 HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Helio A25 – (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | – |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









