Trending
- The Benchmark scores of Xiaomi 17 Max phone have been revealed: Qualcomm’s 5th-Generation Snapdragon 8 Supreme Edition Chip
- What’s Your Vaping Style? Discover the Perfect Device for You
- What does Your Processor Look Like? A One-Click guide to Checking your Computer’s CPU Model.
- ZYN was popular within the Trump administration, and the FDA simultaneously relaxed the nicotine pouch policy
- Imperial Tobacco Expands its Blu Product Line and Launches 2ml + 10ml Format Vape kits in the UK
- Lenovo ZEROSERES Y900 Series is Released: 10,000mAh battery + flagship chip, starting from 2,699 yuan
- Lenovo’s “Legion Y7000X” AI slim and lightweight Gaming Laptop is Released Starting from 8,999 yuan
- Lenovo ZEROS 70 Pro, the new generation of Lenovo ZEROS mobile phone, has been Released
OUKITEL K6
-
Processor
Helio P23 MTK6763 2.0GHz Octa Core -
RAM
6GB -
Storage
64GB -
Display
6.0 Inch FHD+ Screen -
Camera
16 MP & 0.3 MP Dual Back Camera + 8 MP & 0.3 MP Dual Front Camera -
Operating System
Android 7.1 System
Offers
-
OUKITEL K6
View Offer -
OUKITEL K6
View Offer -
OUKITEL K6
View Offer -
OUKITEL K6
View Offer -
OUKITEL K6
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | OUKITEL K6 |
Hardware
| CPU | Helio P23 MTK6763 2.0GHz Octa Core |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | TF card up to 32GB (not included) |
Display
| Screen type | Capacitive screen |
| Screen size | 6.0 Inch |
| Screen resolution | FHD+ Screen 2160*1080 |
Camera
| Camera type | Quad camera |
| Back camera | 16 MP (SW 21 MP) & 0.3 MP (SW 2 MP) |
| Front camera | 8 MP (SW 13 MP) & 0.3 MP (SW 2 MP) |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20 |
| SIM | NANO SIM + NANO SIM / TF Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.1 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,Alarm,Bluetooth,Calculator,Calendar,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 6300mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









