Trending
- The Largest Battery Phone in Xiaomi’s History has Arrived! Xiaomi 17 Max has been Approved for Sale
- GoPro releases its first mirrorless camera: Only the size of a sports camera, with interchangeable lenses.
- The Spokesperson for Huawei Pura 90 series has been officially Announced: The old friend of Nova, Yi Yangqianxi.
- The Screen of Xiaomi 18 Pro has Undergone an Epic Upgrade: Ultra-thin Quadrilateral Bezels + Custom Substrate
- Huawei WATCH Buds 2 officially Announced: See you on April 20th
- The Specifications of Huawei WATCH FIT 5 Series Smartwatch have been Revealed
- Blackview Tab 20 Tablet PC at $93.99: A Powerful Tablet for Work and Play – Unbeatable Deal!
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
Poco F6 GT
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco F6 GT
View Offer -
Poco F6 GT
View Offer
Poco F6 GT Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Poco |
| Model | F6 GT |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 161.9 x 76.9 x 8.3 mm |
| Weight | 205 g |
| Colors | Black, Gray, Silver, Bruce Lee Yellow |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5) |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP53, dust and splash protection |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR |
| Front | 16 MP HDR 1080p@30fps, 720p@120fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 5G |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-A78 & 3×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging Power Delivery 3.0 Quick Charge 3+ |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | stereo speakers 24-bit/192kHz audio, Tuned by JBL |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








