Trending
- What’s Your Vaping Style? Discover the Perfect Device for You
- What does Your Processor Look Like? A One-Click guide to Checking your Computer’s CPU Model.
- ZYN was popular within the Trump administration, and the FDA simultaneously relaxed the nicotine pouch policy
- Imperial Tobacco Expands its Blu Product Line and Launches 2ml + 10ml Format Vape kits in the UK
- Lenovo ZEROSERES Y900 Series is Released: 10,000mAh battery + flagship chip, starting from 2,699 yuan
- Lenovo’s “Legion Y7000X” AI slim and lightweight Gaming Laptop is Released Starting from 8,999 yuan
- Lenovo ZEROS 70 Pro, the new generation of Lenovo ZEROS mobile phone, has been Released
- Microsoft officially releases Surface Pro 12: Returning to the original Intel processor
Poco M5
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco M5 5G
View Offer -
Poco M5 5G
View Offer -
Poco M5 5G
View Offer
Poco M5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Poco |
| Model | M5 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 165.8 x 76.7 x 8.8 mm (6.53 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 209 grams |
| Colors | Grey, Purple, White, Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 386 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 HDR10 450 nits typ. brightness (advertised) |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06″ 1.0µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 768 |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









