Trending
- Starting from 1999 yuan, Honor X80i is officially launched: metal frame, 7000mAh large battery, 6-year durability
- It is Reported that Vivo Pocket is expected to be released in Q3 and will come with a combination plan for the X500 series.
- SHRC AE20 GPS 5G RC Quadcopter Review: A High-Tech Drone for Aerial Excellence
- NBCP 736F for PS5 Controller Wired Gamepad Review: The Ultimate Gaming Experience with Precision and Style
- HUAWEI FreeBuds 7i TWS Bluetooth Earbuds Review: The Ultimate Blend of Performance and Convenience
- V380PRO Tri-Lens WiFi IP Security Camera Review: The Future of Smart Surveillance
- Maskking Somo vs Maskking Camo: Which Pod Is Better in 2026?
- Vaporesso VIBE SE 2 vs SP2S Touch: Best Beginner Pod System in 2026
Redmi Note 15 Pro Global
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Note 15 Pro Global
View Offer
Redmi Note 15 5G Global Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Note 15 5G Global |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Early January 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm (6.46 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colors | Glacier Blue, Purple, Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68 dust-tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.83 inches |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, PWM, HDR10+, 3200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 385 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/4.4″, 1.0µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| Front | 20 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/4.0″, 0.7µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 5520 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Infrared port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








