Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Poco M9 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco M9 Pro
View Offer
Poco M9 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Bit |
| Model | M8 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, December |
| BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 73.3 x 7.5 mm |
| Weight | 179.5 g |
| Colors | Power Black, Cool Blue, Poco Yellow |
| Body Material | Glass front, aluminum back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP53, dust and splash protection |
| DISPLAY | |
| Size | 6.43 inches |
| Type | OLED, 90Hz, 700 nits, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 0.7m, PDAF 8 MP, f/2.2, 118 (ultrawide), 1/4″, 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide) Panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 Plus |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack,24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








