Trending
- iPlay Nova 45K Review – High Puff Performance with a Futuristic Twist
- Vaporesso XROS 6 & XROS 6 Mini Review – The Evolution of Portable Vaping
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
- What Should I Do If My Phone is Getting Slower and Laggy?
- Xiaomi Speaker Pro 50W Speaker Review: Available on Banggood
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Oppo R15
-
Processor
Helio P60 -
RAM
6GB -
Storage
128GB -
Display
6.28 inch Super-V display, 19:9 aspect ratio -
Camera
16MP+ 5MP with DualTone LED flash and AF Rear Camera | 20 MP Front camera -
Operating System
ColorOS 4.0 (Android 8.0 Oreo)
Offers
-
Oppo R15
View Offer -
Oppo R15
View Offer -
Oppo R15
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Oppo R15 |
Hardware
| CPU | Helio P60 |
| RAM | 6GB |
| ROM | 128GB |
Display
| Screen type | OLED FHD+ |
| Screen size | 6.28 inch Super-V display, |
| Screen resolution | (2280 x 1080 Pixels) |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 16MP+ 5MP with DualTone LED flash and AF Rear Camera |
| Front camera | 20 MP Front camera |
Network
| 2G | YES |
| 3G | YES |
| 4G | YES |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | ColorOS 5.0 OS |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Nano SIM Card Slot, 1 x Nano SIM Card Slot or microSD/TF Card Slot, Type-C USB Port, 3.5mm Audio Out Port, Power Button, Volume Button, Microphone, Speaker |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Sensor | Fingerprint Sensor (Back Mounted), Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light, Compass, Gyroscope |
| Features | Metal Body Design, Fingerprint Scanner, Triple Camera, Dual Hybrid SIM, AMOLED FHD+ Display, Gorilla Glass, Loudspeaker, A-GPS, GLONASS, Bluetooth, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3450mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 155.1 x 75.2 x 7.4 mm (6.11 x 2.96 x 0.29 in) |
| Product weight | 175 g (6.17 oz) |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









