Trending
- What to Do When There is Insufficient Memory: A Guide to Freeing Up Space
- The Key Specs of OPPO Pad Mini have been Revealed
- iPhone 18 Pro launches in three colors: price remains unchanged
- REDMI K Pad 2 configuration announced: Kirin 9500 + 8.8-inch 165Hz high refresh rate screen
- Qualcomm Snapdragon 8E6 is ready to launch: Xiaomi 18 series makes the debut
- OXVA XLIM Go Lite Review: The Best Value Entry-Level Pod?
- LYZRC L200 MAX RC Quadcopter Review: The Ultimate 5G FPV Drone with 2.7K Dual Camera and Advanced Features
- Wltoys 6408 RC Truck Review: The Ultimate 1/64 Scale Remote Control Tractor Trailer for Fun and Adventure
Oppo Find X8S Plus
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Find X8S Plus
View Offer
Oppo Find X8S Plus Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Find X8S Plus |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, April 10 |
| BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.5 x 8 mm (6.20 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Black, White, Purple |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 800 nits (typ), 1600 nits (HBM) |
| Resolutions | 1256 x 2760 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 460 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ultra HDR image support |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 73mm (periscope telephoto), 1/1.95″, 0.61µm, 3x optical zoom, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.75″, 0.64µm, multi-directional PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Front | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm Panorama, HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 Plus (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.73 GHz Cortex-X925 & 3×3.3 GHz Cortex-X4 & 4×2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortal-G925 MC12 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired, 12W PD, 33W PPS 50W wireless 10W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum Circle to Search |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE, eSE, eID |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








