Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
Redmi 10T Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 10T Pro
View Offer -
Redmi 10T Pro
View Offer -
Redmi 10T Pro
View Offer -
Redmi 10T Pro
View Offer -
Redmi 10T Pro
View Offer
Xiaomi Redmi 10T Pro Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 77.3 x 9.3 mm (6.39 x 3.04 x 0.38 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Carbon Gray, Twilight Blue, Sunrise Orange, Ocean Green |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front (Gorilla Glass 3), 400 nits typ. brightness (advertised) |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| GPU | Mali G76 MP6 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSD, up to 1TB (dedicated slot) |
| OS | Android 11 |
| CAMERA | |
| Main Quad | 8 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0″, 1.12µm |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








