Trending
- NEXA Ultra vs Beri Cliq: Which Disposable Vape Offers Better Value?
- Vaporesso VIBE SE 2 vs XROS PRO 2: Which Pod Is Better in 2026?
- All Vapers Need to Know: The Risks of Nicotine Overdose from Vaping
- Vaporesso XROS 6 Mini Pod System Kit Review: Compact Power with Exceptional Flavor
- Dotmod Dotpod Max Lite Pod System Kit Review: Sleek, Powerful, and User-Friendly
- OPPO Find X10 Pro Max is Expected to be equipped with a 200-megapixel main camera and a 2nm Dimensity chip
- The Appearance of Red Magic 11S Pro series – the ‘Super Futuristic Flagship’ Mobile Phone – has been Announced
- Honor 20 tablet is unveiled: It features a variety of color options and is equipped with a 12.1-inch 3K full-color paper-like screen
Redmi 11 Power
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 11 Power
View Offer -
Redmi 11 Power
View Offer
Redmi 11 Power Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Redmi 11 Power |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 169.6 x 76.6 x 9.1 mm |
| Weight | 203 g |
| Colors | Sporty Orange, Power Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1650 pixels |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5MP, f/2.0 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm jack with Loudspeaker |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









