Trending
- Rendering image of Motorola Razr 70 small foldable phone has been Released: 6.9 inches inside / 3.63 inches outside, with dual 50-megapixel cameras
- Renderings of Motorola Edge 70 Pro smartphone have been released: 3 color options, 6500mAh battery
- Renderings of Apple iPhone Ultra foldable phone have been Revealed: 5800mAh battery, thinnest when unfolded at 4.5mm
- Blackview WAVE 10 Review at $107.99: A Powerful All-Rounder Smartphone for the Modern User
- HAVIT OWS916 OWS Earclips Bluetooth Earphones Review: Immersive Audio for Active Lifestyles
- Ulefone Armor 33 Pro 5G Review: The Ultimate Rugged Smartphone for Adventure Seekers
- FURYCUBE F1 Carbon Series Wireless Tri-Mode Gaming Mouse Review at $23.99: A High-Performance Tool for Gamers
- Exploring the Ninkear S13 2-in-1 Tablet Review: A Powerful Portable Device for Professionals
Redmi 11A Sport
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 11A Sport
View Offer -
Redmi 11A Sport
View Offer
Redmi 11A Sport Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 9 mm (6.49 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colors | Onyx Black, Ruby Red, Sapphire Blue |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G85 |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSD, up to 1TB (dedicated slot) |
| OS | Android 12 |
| CAMERA | |
| Main | 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1″, 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5MP |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








