Trending
- DOOGEE Tab E3 Max 14 Tablet PC Review: Big Screen, Smart Performance
- DOOGEE V Max 2 Pro Review: Rugged Durability Meets High Performance
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
Redmi 11c
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 11c
View Offer -
Redmi 11c
View Offer -
Redmi 11c
View Offer
Redmi 11c Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | 11c |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 75.6 x 8.4 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Pearl Blue, Space Silver, Crystal Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.52 inches |
| Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charger | Fast Charger |
| Wireless Charg | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









